- Training „Educatie incluzivă și competențe pentru o cultura democratică„ organizat de FRDS, la Oslo

” În urma evaluării candidaturii depuse, am fost selectată pentru a participa la sesiunea de instruire cu tema ”Educatie incluzivă și competențe pentru o cultură democratică” organizată de Fondul Roman de Dezvoltare Socială (FRDS) si The European Wergeland Centre (EWC), în perioda 7-10 aprilie 2022, la Oslo, în Norvegia.
Acest curs a avut ca scop consolidarea capacitătilor profesorilor de a-și dezvolta competențe de cultura democratică și incluziune.
Obiectivele cursului au fost:


să sporească competenţele profesorilor de a se implica cu diversitatea la clasă şi școală, cu un accent deosebit pe incluziunea elevilor de origine romă;
• să familiarizeze participanții cu metodele interactive și centrate pe cursant și să discute despre acestea transferul în propria practică;
• să sprijine participanții să aplice strategii și instrumente de predare care promovează o educație incluzivă și mediu democratic de învățare în clasă și la școală, bazat pe o abordare a întregii școli;
• să prezinte participanților cele mai recente abordări și metode în cetățenie și drepturile omului în educație și să sprijine utilizarea acestora în practica educațională, inclusiv în cadrul Consiliului Europei Competențe pentru Cultură Democratică.
Cursul a reunit directori, profesori, învatatori, educatori, consilieri psihopedagogici din toata tara, din școli cu rate ridicate de abandon, marginașe , sărace, având grupul tinta elevii proveniti din medii defavorizate și grupuri vulnerabile.
Profesionalismul celor trei formatori Elizabeth Kasa-Mälksoo, Marius Thoresen și Ramiza Sakip, activitatile interactive propuse de catre acestia care au reprezentat o provocare pentru noi cursantii, materialele prezentate și toate documentele programului de formare care se gasesc pe platforma e-learning Moodle, au adus plus valoare acestei sesiuni de formare, îmbunătățind metodele de lucru ale cadrelor didactice , implementarea de activitați concrete de incluziune școlară și competențe de educație democratică”.
M-am bucurat de schimbul de experienta, de oportunitatea aceasta de dezvoltare personală si profesională, de colaborarea cu cadre didactice din alte proiecte din tară și de a invata sa transfer in propriile practici diversitatea si incluziunea.
Mocanu Andreea - profesor înv. primar

https://youtube.com/shorts/RFXgIQrT-Jg?feature=share

© 2022