Comunicat de presă privind lansarea proiectului ”Consolidarea capacității Școlii Gimnaziale Nr.1 Curcani în vederea gestionării situației de pandemie generate de virusul SARS-COV-2 2020

Descarca document

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 CURCANI, în calitate de beneficiar, implementează proiectul ”Consolidarea capacității Școlii Gimnaziale Nr.1 Curcani în vederea gestionarii situației de pandemie generată de virusul SARS-COV-2 2020”, cod SMIS 148948, proiect desfășurat prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020, Axa Prioritară 10 “Protejarea sănătății populației în contextul crizei sanitare cauzate de COVID-19, creșterea eficienței energetice și utilizarea surselor regenerabile de energie”, Obiectivul specific 10.1 “Sprijinirea ameliorării efectelor provocate de criză în contextul pandemiei de COVID-19 și al consecințelor sale sociale”.

Obiectivul general al proiectului vizează asigurarea unei capacități adecvate de gestionare a crizei sanitare la nivelul ȘCOLII GIMNAZIALE NR.1 CURCANI (cu 1 structură arondată – ȘCOALA PRIMARĂ NR.2 CURCANI) Județul Călărași, prin dotarea cu echipamente de protecție medicală si dispozitive medicale necesare pentru diminuarea riscului de propagare a infecției cu SARS – COV – 2.

 

Rezultatul proiectului:

  1. Asigurarea dotărilor cu echipamente de protecție medicală și dispozitive medicale necesare în contextul gestionarii crizei COVID 19
  2. Asigurarea acțiunilor obligatorii privind transparența pentru proiectele finanțate din fonduri europene, conform prevederilor Manualului de identitate vizuala
  3. Asigurarea gestionării corespunzătoare a procesului de implementare a proiectului

Valoarea totală a proiectului este de 376,904.86 lei, din care valoarea eligibilă nerambursabilă asigurată de Uniunea Europeană din Fondul European de Dezvoltare Regională este de 376,904.86 lei.

Data începerii proiectului: 20.10.2020.

Data finalizării proiectului: 31.12.2022.

Proiectul cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională - REACT-EU prin PROGRAMUL OPERAȚIONAL INFRASTRUCTURĂ MARE 2014-2020.

 

 

Datele de contact ale beneficiarului:

Școala Gimnazială Nr.1 Curcani, Județ Călărași

Str. Peneș Curcanul, nr. 47, tel. 0727.992.366

© 2022